Kodėl gyventi bendruomenėje žmonėms su negalia geriau nei globos namuose? | NLIF

Kodėl gyventi bendruomenėje žmonėms su negalia geriau nei globos namuose?

Neseniai girdėjome kalbas, kad globos institucijų naikinti nereikia, esą, žmonėms su negalia ten suteikiamos pačios geriausios gyvenimo sąlygos. Noriu tam paprieštarauti remdamasi savo patirtimi. Pirmiausia, socialinės globos namai – tai izoliacijos ir segregacijos simbolis. Žmonės su negalia tiesiog uždaromi be jokios vilties ištrūkti ir gyventi orų gyvenimą.

Šiuo metu atrodo, jog jie ten ir liks iki mirties. Taip ir neaišku, kada toji deinstitucionalizacija prasidės. Kol kas numatytas tik jos planas – daug įvairiausių paslaugų, bet veiksmų nesimato. Viešojoje erdvėje diskutuojama tik apie vaikų namus ir jų pertvarką, o apie vaikus ir suaugusiuosius, turinčius proto, psichikos ar kitokią negalią, beveik iš vis nekalbama. Nėra suprantama, kokios paslaugos ir kokia eiga jos bus teikiamos. Organizuojami pirkimai pagal projektą iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pinigų, bet nėra jokių konkrečių rezultatų, kur panaudojamos Europos Sąjungos lėšos.

Pasidalysiu savo asmenine patirtimi, kad būtų galima įsivaizduoti nežmoniškas gyvenimo sąlygas socialinės globos namuose.

Kadangi Alytuje mano brolio, kuriam nustatyta sunki visiška negalia (autizmas) su protiniu atsilikimu, nei viena organizacija nenorėjo priimti, buvome priversti jį apgyvendinti socialinės globos namuose. Jis buvo apsistojęs net keliuose.

Brolis gaudavo maisto paros racioną, pastogę ir lovą. Reiktų žinoti, kad iš valstybės kiekvienam socialinės globos įstaigų gyventojui skiriamos didelės mokesčių mokėtojų lėšos, tačiau gyventojai visiškai negauna paslaugų, kurias jiems privaloma teikti. Kuo sunkesnė negalia, tuo labiau gyventojas izoliuojamas ir alinamas. Ryte, per pietus ir vakare brolis turėdavo gerti paskirtas milžiniškas dozes vaistų, nuo kurių iš burnos seilės bėgte bėgo, o jis nesugebėdavo pasakyti nei vieno žodžio. Kai aplankydavome, neretai jis buvo pririštas prie lovos ar įkalintas tramdomuosiuose marškiniuose.

Plačiau skaitykite čia