Maria Sam Katseva apie pasirodymą „Baltic Pride Park“ koncerte: ,,Tikiuosi pasisemti vienybės“ | NLIF

Maria Sam Katseva apie pasirodymą „Baltic Pride Park“ koncerte: ,,Tikiuosi pasisemti vienybės“

Š. m. birželio 18 dieną Vilniuje vyksiančio „Baltic Pride Park“ koncerto metu visame pasaulyje garsūs atlikėjai Dana International (Izraelis), DJ Leomeo (Prancūzija), LaDiva Live (Belgija), Donatas Montvydas (Lietuva), Ruslanas Kirilkinas (Lietuva) ir Maria Sam Katseva (Ukraina) susivienys savo pasirodymais siųsdami tolerancijos, pagarbos ir palaikymo LGBT* bendruomenei žinutę. Šiandien su Maria Sam Karseva aptariame dalyvavimo „Baltic Pride“ 2016 eitynėse „Už Lygybę!“ svarbą bei muzikantų paramą LGBT* žmogaus teisėms.

Ar anksčiau teko dalyvauti „Pride“ festivaliuose Europoje? Ką Jums reiškia dalyvavimas „Baltic Pride“ 2016?

Praėjusiais metais koncertavau „EuroPride“ festivalio Rygoje metu. Mane labai įkvėpė festivalio dalyvių solidarumas, vienybė, laisvė ir drąsa. Jaučiau pasididžiavimą ir džiaugsmą, kad prisijungiau prie šio renginio. Žmonės, kuriuos sutikau, buvo linksmi, draugiški, laisvi ir malonūs. Atrodė, kad patekau į tobulą pasaulį. Dalyvavimas tokiuose renginiuose kaip „Baltic Pride“ 2016 man suteikia puikią galimybę pasirodyti nuostabiausiai publikai bei palaikyti LGBT* bendruomenę kovojant už lygias teises.

„Baltic Pride“ 2016 festivaliu bus siekiama pasinaudoti kaip platforma, aptariant diskriminacinio pobūdžio LR Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo nuostatų taikymą LGBT* bendruomenės atžvilgiu ir skatinant konstruktyvią visuomeninę diskusiją dėl tos pačios lyties porų santykių teisinio pripažinimo. Koks Jūsų požiūris į LGBT* žmogaus teisių situaciją Lietuvoje? Ar LBGT* bendruomenė Jūsų šalyje susiduria su panašiais sunkumais?

Galiu palyginti, nes esu ne tik kosmopolitė, bet ir trijų šalių – Rusijos, Izraelio ir Ukrainos – pilietė. Žinoma, geriausia LGBT* žmogaus teisių padėtis yra Izraelyje. Ten veikia įstatymai prieš diskriminaciją, žmonės apsaugoti nuo neapykantos nusikaltimų. Blogiausia situacija susidarė Rusijoje. Šioje šalyje žmogaus teisės yra visiškai pamirštos. Gyvenimas Rusijoje prilygsta gyvenimui viduramžiais. Būtent todėl persikėliau gyventi į Ukrainą. Ukrainoje matau daugiau laisvės, daugiau demokratijos, o žmonės, kurie kovoja už savo teises, gali pasiekti nors ir menkų, bet teigiamų rezultatų. Negaliu įvertinti situacijos Lietuvoje, nes niekada joje nesilankiau. Tikiuosi, kad po dalyvavimo „Baltic Pride“ 2016 apie tai sužinosiu daugiau.

6Kaip įsitraukėte į LBGT* aktyvizmą? Ar manote, kad muzikos pasaulio atstovų dalyvavimas „Pride“ renginiuose yra svarbus?

Prisijungiau prie LGBT* žmogaus teisių aktyvistų prieš dvejus metus. Mano draugė dirba Ukrainos nevyriausybinėje organizacijoje „Insight“. Ji man papasakojo apie diskriminaciją ir žmogaus teises. Nuo to laiko žaviuosi draugės pastangomis pakeisti visuomenę, išaiškinti žmonėms paprastas žmogaus teisių tiesas. Žaviuosi jos atkaklumu, tikėjimu ir ištikimybe savo tikslams. Šių metų kovo mėnesį dalyvavau „Lygybės“ festivalyje Lvovo mieste. Ruošiausi ten koncertuoti, bet festivalyje įvyko nacionalistų išpuolis. Ši istoriją sulaukė atgarsio ne tik Ukrainoje, bet ir visoje Europoje. Manau, kad dalyvavimas „Pride“ renginiuose yra labai svarbus, nes ten galime pasisemti vienybės. Šių renginių metu suprantame, kad nesame vieni, nes tokių kaip mes yra visame pasaulyje.

Kokią žinutę norėtumėte perduoti LGBT* bendruomenės atstovams Lietuvoje?

LGBT* bendruomenės atstovams visame pasaulyje noriu pasakyti: nebijokite ir didžiuokitės savimi. Jūs turite teises, tad eikite ir jų reikalaukite. Būkite laisvi ir didžiuokitės savimi. Jūs nesate vieni.

Kaip jaučiatės turėdama galimybę pasirodyti vienoje scenoje su tokiais LGBT* bendruomenės ikonomis tapusiais atlikėjais kaip Dana International, LaDiva Live, DJ Leomeo? Ar žavitės šių atlikėjų atliekama muzika?

Oho! Susižavėjau Dana International nuo pat jos pasirodymo „Eurovizijoje“ 1998 metais. Tuo metu man buvo 14 metų ir aš nuolatos dainuodavau jos dainą „Diva“. Ši daina iki šiol neiškrenta man iš galvos. LaDiva Live yra nuostabi ir talentinga atlikėja. Mačiau daugybę vaizdo įrašų, kuriuose ji atlieka perdainuotus kūrinius. Koncertuoti su šiais nuostabiais atlikėjais vienoje scenoje man bus dvigubas malonumas, nes Rusijoje jau teko dirbti su drag atlikėjais. Dabar, kai gyvenu Ukrainoje, visada prisimenu savo drag kolegas Rusijoje. Labai jų pasiilgstu. Be galo džiaugiuosi ir dėl DJ Leomeo, nes esu tiesiog pamišusi dėl elektroninės muzikos. Jo pasirodymo metu mane tikrai išvysite šokių aikštelėje!

Kokie Jūsų ateities planai?

Šiuo metu Ukrainoje koncertuoju su bliuzo ir roko muzikos projektu. Rusijoje esu žinoma kaip dainų autorė ir kompozitorė. Taip pat planuoju tapti solo atlikėja – tai mano svajonė. Man didelė garbė, kad LGBT* bendruomenė mane taip nuoširdžiai priima. Šie žmonės man labai artimi. Žinokite, kad jus myliu ir palaikau.

Plačiau skaitykite čia