TBN rašytas nacionalinis diktantas rumunų kalba | NLIF

TBN rašytas nacionalinis diktantas rumunų kalba

„Diktantas nėra vien tik kalbos žinių pasitikrinimas. Tai pirmiausia požiūris į savo tautą ir Tėvynę, jos likimą ir ateitį“. Vadovaudamasi  šiuo teiginiu vasario 14 d. Tautinių bendrijų namuose Lietuvos rumunų kultūros bendrija „Dačija” rašė nacionalinį diktantą rumunų kalba.

Šią prasmingą tradiciją perėmėme iš lietuvių, kurie šias metais tokį diktantą rašo jau aštuntą kartą. Mūsų bendrija rumunų kalbos diktantą Lietuvoje  rašė antrą  kartą. Renginyje dalyvavo 25 žmonės. Tarp rašiusių rumunų kalbos diktantą – bendrijos „Dačija” nariai, du moksleiviai, taip pat rumunė foto žurnalistė iš Vokietijos, du studentai iš Moldovos Respublikos atvykę į Lietuvą pagal Erazmus programą ir dvi lietuvaitės, kurios mokosi rumunų kalbos Tautinių bendrijų namuose veikiančiuose kursuose. Diktantą rašė ir Moldovos Respublikos ambasadorius Lietuvoje Igor Klipii su žmona, bei Rumunijos ambasados darbuotojai.

Diktantą rašėme dviem etapais. Pirmas buvo skirtas pradedantiesiems, antras –  pažengusiems. Šiais metais diktantą padėjo organizuoti rumunų kalbos dėstytoja, M. Romerio universiteto doktorantė Raluca Glavan bei  Moldovos Respublikos, Cahul miesto  „B. P. Hasdeu” universiteto dėstytoja doc. dr. Valentina Cornea,  atvykusi į akademinę stažuotę pagal programą Erazmus Plius.

Kadangi diktantą skyrėme poeto Grigore Vieru 80-mečiui, pasirinkome jo kūrybos tekstą ir eilėraštį. Grigore Vieru yra Rumunijos Akademijos garbės narys, Moldovos Respublikos tautinio atgimimo simbolis. 1988 – 1989 m. jis buvo vienas ryškiausių kovotojų už lotyniškos abėcėles ir oficialios rumunų kalbos gražinimą Moldovoje. Tais metais jis parašė pirmąją knygą lotyniškomis raidėmis vaikams „Albinuca”, iš kurios jau ketvirtį amžiaus vaikai mokosi rumunų kalbos. Lietuvoje Grigore Vieru poeziją vaikams išvertė poetas Algimantas Baltakis. Eilėraštį „Gimta kalba” iš rumunų kalbos į lietuvių išvertė poetas Sigitas Geda.

Komisija, kurią sudarė L. Bartkienė, V. Cornea ir R. Glavan, pripažino, kad geriausiai diktantą parašė „Dačijos“ narė Olga Sandu. Ambasadorius I. Klipii įteikė jai knygą – albumą „Moldova”. Taip pat buvo apdovanotas moksleivis Vladimir David, jam įteikta knygą „Albinuca” bei pažymėta ir lietuvaitė Toma Dantė. Visiems, rašiusiems diktantą, įteikti pažymėjimai apie dalyvavimą  2-jame rumunų kalbos diktante, kuris vyko Tautinių bendrijų namuose Vilniuje.

Plačiau skaitykite čia.