Smurtas artimoje aplinkoje LGBT* bendruomenėje – paplitęs, bet nematomas | NLIF

Smurtas artimoje aplinkoje LGBT* bendruomenėje – paplitęs, bet nematomas

Australijoje atliktas tyrimas parodė, kad smurtas artimoje aplinkoje LGBT* bendruomenėje yra „nematoma“ problema, nes daugelis aukų baiminasi apie smurtą pranešti ar siekti emocinės paramos. Tyrimo duomenimis, trečdalis tos pačios lyties asmenų santykius kuriančių žmonių yra patyrę smurtą artimoje aplinkoje, tačiau trūksta sąmoningumo ir motyvacijos siekiant spręsti šią plačiai paplitusią problemą.

„Tos pačios lyties poras sudarantiems asmenims gali būti sudėtingiau atpažinti smurtą artimoje aplinkoje tiek iš nukentėjusiojo, tiek iš smurtautojo perspektyvos. Juk smurtas artimoje aplinkoje dažniausiai siejamas su heteroseksualiomis poromis,“ – įsitikinusi „Gay and Lesbian Health Victoria” tyrimų centro atstovė Philomena Horsley.

„Smurtas artimoje aplinkoje LGBT* bendruomenėje yra „nematoma“, o neretai ir „gėdinga“ problema. Klausantis žmonių pasakojimų susidaro įspūdis, kad daugelis jų nesusimąsto, jog smurtas artimoje vyksta ir tos pačios lyties šeimose,“ – tikino P. Horsley.

Viena tyrimo autorių Anna Brown tikino, jog tiriant smurtą artimoje aplinkoje LGBT* asmenų santykiuose iškilo „akivaizdžiai unikalių aplinkybių“, pavyzdžiui smurtautojo taikoma „kontrolės ir šantažo“ priemonė – grasinimas atskleisti partnerio seksualinę orientaciją ir/ar lytinę tapatybę šeimos nariams, artimiesiems ar kolegoms. „Smurtautojai kaip aukos „kontroliavimo“ priemonę pasitelkia homofobiją ir/ar transfobiją. Jie įtikina partnerį, kad šis nesulauks policijos pareigūnų paramos, nes teisėsaugos sistema yra homofobiška,“ – pasakojo „Gay and Lesbian Health Victoria” tyrimų centro atstovė A. Brown.

Smurtaujantys tos pačios lyties partneriai neretai įtikina auką, kad ši „nusipelnė“ emocinio ar fizinio smurto, nes priklauso LGBT* bendruomenei, pasitaiko ir grasinimų atskleisti, jog asmuo yra infekuotas ŽIV ar sąmoningai neteisingai vartojamų įvardžių atvejų. Tyrėja P. Horsley pridūrė, kad įvairių tyrimų duomenimis, translyčiai asmenys patiria didesnę riziką tapti smurto, įskaitant ir smurtą artimoje aplinkoje, aukomis.

Tyrimo autorės teigimu, LGBT* asmenys visuomenėje taip dažnai susiduria su smurtu, priekabiavimu ir diskriminacija, kad smurto artimoje aplinkoje dalyviams sudėtinga suvokti, kad tapo smurto auka ar kaltininku. „Daugeliui jų tampa sudėtinga suvokti savo statusą. Žinant, kad LGBT* asmenys dažniau patiria depresiją, nerimą ir kitus psichikos sutrikimus bei socialinę atskirtį, patirtas smurtas tampa tik daugelio kitų neigiamų patirčių dalimi,“ – apgailestavo P. Horsley.

Plačiau skaitykite čia.