Gegužės mėnesį per Vilnių, Kauną ir Klaipėdą nuvilnijo Vaivorykštės dienos 2014 | NLIF

Gegužės mėnesį per Vilnių, Kauną ir Klaipėdą nuvilnijo Vaivorykštės dienos 2014

Lietuvoje trečią kartą organizuojamos Vaivorykštės dienos – dalis pasaulinės kampanijos. Ja siekiama atkreipti dėmesį į žmonių saviraiškos laisvės ribojimus, kuriais įvairūs žmonės diskriminuojami dėl savo seksualinės orientacijos (lytinės tapatybės).

„Vaivorykštės dienų“ organizatoriai ragina prisiminti ne tik kitų pasaulio valstybių patirtis, bet ir svarstyti savas. Daugiau nei tris savaites trukusių renginių maratone tam skirtos kino filmų peržiūros, diskusijų ir viešųjų paskaitų erdvės.  Visa tai šiemet vyko ne tik sostinėje, bet ir Kaune bei Klaipėdoje. Vienas kampanijos akcentų – „Baltic pride 2013” knygos pristatymas ir paskaita Šiuolaikinio meno centre bei keturiolikos valstybių ambasadų Lietuvoje surengtas jungtinis priėmimas Tarptautinei dienai prieš homofobiją ir transfobiją paminėti bei pirmojo Vaivorykštės apdovanojimo už nuopelnus LGBT teisių atstovavimo srityje įteikimo ceremonija Neringai Dangvydei.

Tarptautinei dienai prieš homofobiją, bifobiją ir transfobiją paminėti, gegužės 17-ąją 37 žmonės susirinko geltonajame Vaivorykštės dienų autobuse, kelionę pradėjusiame  prie LGBT centro. Linksmai grojant muzikai ir mojuojant praeiviams , autobusas išvažiavo į Vilniaus gatves. Autobuso keleiviai sustojo trijose strategiškai svarbiose vietose – prie LR Prezidentūros, Vilniaus rotušės ir Vilniaus miesto savivaldybės.  Kiekvienoje iš šių stotelių penkiolika autobuso keleivių skubėjo išskleisti 100-o metrų ilgio vaivorykštinę vėliavą, atkreipdami praeivių, žurnalistų, o galbūt ir valdžios atstovų dėmesį į būtinybę užtikrinti LGBT asmenų teises.

Vaivorykštės autobuso kelionės išvakarėse, gegužės 16-ąją, keturiolikos valstybių ambasadoriai, kaip jau minėta,  išreiškė palaikymą už LGBT teisių įgyvendinimą kovojantiems aktyvistams, surengdami jungtinį priėmimą Prancūzijos ambasadorės Maryse Berniau rezidencijoje. Vakaro šeimininkė susirinkusiems svečiams priminė – „Jūs ne vieni!”, tokiu būdu išreikšdama, kad tarptautinė bendruomenė mato svarbą užtikrinti žmogaus teises ir pilietines laisves visiems.

Deja, tokio palaikymo LGBT bendruomenė Lietuvoje vis dar nesulaukia iš vietinės valdžios. Prezidentė Dalia Grybauskaitė neseniai pareiškė neturinti nuomonės tos pačios lyties partnerystės, santuokos ir galimybės įsivaikinti klausimais, ir nematanti reikalo ją turėti šiuo metu, kai pasak Prezidentės, šalyje esama svarbesnių klausimų. Todėl būtent prezidentūros aikštėje vyko svarbiausiasis Vaivorykštės autobuso sustojimas, kuriuo Lietuvai norėta priminti, kad gerbti ir užtikrinti žmogaus teises – pirmenybė, už kurią niekas neturėtų būti svarbiau. Pasak LGL valdybos pirmininko Vladimiro Simonko, „Prieš Prezidento rinkimus būtina priminti būsimajam šalies vadovui, kad žmogaus teisės – itin svarbi sritis“.