Asociacija LGL kreipėsi į LR URM dėl homofobinių egzekucijų Čečėnijoje (Rusijos Federacija) | NLIF

Asociacija LGL kreipėsi į LR URM dėl homofobinių egzekucijų Čečėnijoje (Rusijos Federacija)

Š. m. balandžio 1 d. Rusijos dienraštis „Novaja Gazeta“ išspausdino straipsnį, kuriame pranešama apie vykdomus nesankcionuotus masinius homoseksualių ir biseksualių vyrų sulaikymus, kankinimus ir žudymą Čečėnijos Respublikoje (Rusijos Federacija).

Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL kartu su tarptautine žmogaus teisių bendruomene reiškia gilų susirūpinimą dėl susiklosčiusios situacijos Čečėnijoje ir kartu bando ieškoti būdų paremti tiek nukentėjusius, tiek ir tuos asmenis, kuriems vis dar gresia pavojus. Turint omenyje, jog LGBT* bendruomenės padėtis šiame regione buvo ir yra itin sudėtinga, tampa vis sudėtingiau stebėti tolimesnę įvykių eigą ir teikti pagalbą nukentėjusiems asmenims.

Asociacija LGL susisiekė su Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija, ragindama kreiptis į Rusijos Federacijos valdžios institucijas su prašymu nedelsiant išlaisvinti visus sulaikytuosius ir pradėti tyrimą dėl neteisėtų areštų, kankinimų ir nužudymų atvejų. Asociacijos LGL vadovas Vladimiras Simonko laiške pabrėžė, kad „Lietuvos Respublika, būdama Europos Sąjungos ir NATO aljanso narė, privalo nelikti abejinga ir pasiųsti žinutę, kad prievarta ir smurtas nukreiptas prieš LGBT* asmenis neturi ir negali būti toleruojamas“. Rekomenduojama priminti apie prigimtines žmogaus teises, kurias visapusiškai gerbti Rusijos Federacija yra įsipareigojusi tiek savo Konstitucijoje, tiek ir tarptautiniu lygiu.

Išpuolius prieš LGBT* asmenis iš dalies patvirtina ir Čečėnijos valdžios atstovų pareiškimai, kurie neabejotinai prisideda prie situacijos eskalavimo ir neapykantos kurstymo. Respublikos vadovas Ramzanas Kadyrovas į klausimą apie galimai vykdomus homoseksualių ir biseksualių vyrų suėmimus ir masinius žudymus, naujienų agentūrai „Interfax“ komentavo: „Tų, kurių [mūsų] Respublikoje tiesiog nėra neįmanoma sulaikyti ar kitaip persekioti. Jei tokie žmonės egzistuotų, teisėsaugos institucijoms nereikėtų nieko daryti, nes jų artimieji pasiųstų juos ten, iš kur jau nebėra kaip sugrįžti“. Panašią nuomonę interviu Rusijos radijo stočiai išreiškė ir Čečėnijos Žmogaus teisių tarybos narė Kheda Saratova:  „[Čečėnijos] visuomenėje, bet kuris mūsų tradicijas ir kultūrą gerbiantis žmogus imsis priemonių sumedžioti tokius asmenis, nelaukdamas pagalbos iš valdžios, ir padarys viską, kad tokie [žmonės] mūsų visuomenėje neegzistuotų“.

Remiantis iki šiol surinka informacija iš šaltinių Šiaurės Kaukaze, dėl neteisėtų priežasčių buvo sulaikyti ir į neoficialius kalėjimus pateko daugiau nei 100 asmenų. Pranešama, kad sulaikyti asmenys yra kankinami elektra, žiauriai mušami ir verčiami atskleisti informaciją apie kitus jiems pažįstamus (tariamai) homoseksualius vyrus Čečėnijoje. Gauta informacijos apie 20 galimų žmogžudysčių – nevyriausybinė organizacija „Russian LGBT Network“ jau sugebėjo patvirtinti 3 mirties atvejus.

Plačiau skaitykite čia