Naujoji valdžia jokių pokyčių dėl neegzistuojančios lyties keitimo procedūros nežada | NLIF

Naujoji valdžia jokių pokyčių dėl neegzistuojančios lyties keitimo procedūros nežada

Vilniaus miesto apylinkės teismas turės nagrinėti su Lietuvoje neegzistuojančia lyties keitimo procedūra susijusius klausimus. Teismui pasiskundė du asmenys, negalintys gauti lyties tapatybę atitinkančių dokumentų, nors savo išvaizdą jau pakeitė, pradėjo gydymą hormonais, atliko dalį plastinių operacijų. Naujoji valdžia apie tokius dalykus net nenori girdėti, o kai kurie politikai siūlo lyties keitimo operacijas apskritai uždrausti. Lyties keitimo Lietuvoje šiuo metu laukia apie 40 žmonių.

„Pareiškėjai atrodo pakankamai vyriškai ir todėl socialiniame gyvenime jie susiduria su labai ženkliomis problemomis, nes jų asmens tapatybės dokumentai iš esmės neatitinka jų faktinės išvaizdos. Svarbu pastebėti, kad abu pareiškėjai norėtų atlikti lyties pakeitimo operaciją, bet Lietuvoje to padaryti negali, nes mūsų šalyje nėra priimtas lyties pakeitimo įstatymas,“ – komentavo Nacionalinės LGBT* teisių organizacijos LGL žmogaus teisių politikos koordinatorius Tomas  Vytautas Raskevičius.

LR civilinis kodeksas skelbia, kad nesusituokęs pilnametis žmogus turi teisę operuodamasis pasikeisti lytį, o visas sąlygas ir tvarką turi numatyti įstatymas. Tačiau tokio įstatymo iki šiol nėra, todėl lietuviai operuojasi užsienyje ir po to per teismus keičia dokumentus bei prisiteisia piniginę žalą. Tačiau vargu ar ši procedūra bus įteisinta „krikščioniškomis vertybėmis“ garsėjančiame Seime. Jei dokumentų keitimo reglamentas gali rastis, tai leidimas keisti lytį matyt ne.

„Manytume, kad tokie teisės aktai turėtų būti parengti ir už tai turėtų būti atsakinga Sveikatos apsaugos ministerija. Tikimės bendradarbiauti šioje srityje,“ – tikino teisingumo ministrė Milda Vainiūtė.

„Tai tikrai nėra prioritetas. Tai yra brangios procedūros, mes tikrai stingam pinigų visom sritim, kur ypatingai reikia gelbėti gyvybes. Čia toks labiau žmogaus apsisprendimo klausimas, ką jis nori padaryti su savim, ką nori pakeist. Bet tai nėra pirmo būtinumo, tai nėra gyvybės gelbėjimo klausimai, tai aš tikrai nemanau, kad jie taps prioritetiniais“, – sakė Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Plačiau skaitykite čia