Nevyriausybinės organizacijos: siūloma nauja pagalbinio apvaisinimo tvarka žaloja moterų sveikatą | NLIF

Nevyriausybinės organizacijos: siūloma nauja pagalbinio apvaisinimo tvarka žaloja moterų sveikatą

Susirūpinusios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pateiktomis Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisomis, nevyriausybinės organizacijos kreipėsi į Seimo ir Sveikatos reikalų komiteto narius. Parlamentą jos ragina nepritarti konservatyviems siūlymams ir nuo sausio leisti įsigalioti dar rugsėjį priimtam įstatymo variantui.

Seimui nusiųstame dokumente iškeliami lytinių ląstelių donorystės, jų įvežimo/išvežimo, embrionų sukūrimo ir implantacijos klausimai. Nevyriausybinės organizacijos mano, kad donoro teisė gauti kompensaciją už patirtas išlaidas nėra tapati lytinių ląstelių komercializacijai, todėl skatina iš įstatymo neišbraukti šios nuostatos. Taip įgyvendinamas ES Direktyvos straipsnis, skatinantis donorystę.

Anot nevyriausybininkų, nėra aiškus draudimo įvežti ar išvežti lytines ląsteles tikslas. Ši galimybė turėtų būti paliekama, nes ji gali būti vykdoma teisėtai sudarius susitarimus tarp skirtingų šalių lytinių ląstelių bankų. Ją panaikinus, siaurėja donoro pasirinkimo galimybės.

Nevyriausybinės organizacijos įsitikinusios, kad nuostata „Embrionų sukurti leidžiama tiek, kiek vienu metu jų bus perkelta į moters organizmą, bet ne daugiau trijų“ varžytų moterų teisę į jų kūno integralumą ir tinkamą sveikatos apsaugą. Iš tokio embrionų sukūrimo reglamentavimo kyla išvada, kad į moters organizmą turėtų būti implantuojami netgi negyvybingi embrionai. Visų trijų embrionų perkėlimas sukeltų realų pavojų moters sveikatai, nes didintų daugiavaisio nėštumo riziką. Toks sprendimas taip pat pažeistų ir moters teisę į reprodukcinę autonomiją.

Kreipimąsi patvirtino ŽTSI, LŽTC ir LGPC. Dokumentą taip pat palaiko  Žmogaus teisių organizacijų koalicijos (ŽTOK) narės ir kitos nevyriausybinės organizacijos, iš viso – 50 organizacijų.

Plačiau skaitykite čia