Totorių gatvėje Vilniuje pakabinta lentelė Krymo totorių kalba | NLIF

Totorių gatvėje Vilniuje pakabinta lentelė Krymo totorių kalba

Pasitinkant Europos kalbų dieną, Totorių gatvėje Vilniuje rugsėjo 15 d. atidengta lentelė Krymo totorių kalba.

Iškilminga lentelės atidengimo ceremonija vyko Totorių gatvės ir Gedimino prospekto sankirtoje.

„Ši šventė atspindi visą Vilniaus margumyną, įvairovę ir taikų sugyvenimą. Gatvė tokiu pavadinimu yra keli šimtai metų. Čia gyveno totoriai. Ji rėmėsi į vartus, kuriuos turėjo ginti totoriai ir jie gynė, kai buvo reikalas. Tai labai svarbi mūsų istorijos dalis. Totoriai Lietuvoje gyvena taip ilgai, kad kiekvienas, kuris įsivaizduoja esąs pats gryniausias lietuvis, tikrai turi bent lašą totoriško kraujo. Džiaugiamės, kad turime gyvą, labai gražiai ir gerai nusiteikusią totorių bendruomenę Vilniuje. Linkiu jums išlaikyti vienybę, susitelkimą, totoriškas tradicijas“, – atidengiant lentelę kalbėjo miesto meras Remigijus Šimašius.

Kaip pažymėjo meras, ši šventė nėra tik lentelės atidengimas. „Tai yra žymiai svarbesnis dalykas. Tai yra patvirtinimas, kad Vilnius yra atviras, draugiškas miestas, o lentelė yra tiktai mažas to gėrio ir grožio simbolis“, – sakė R. Šimašius.

Lentelės atidengimo ceremonijoje kalbėjęs Lietuvos totorių bendruomenių sąjungos pirmininkas prof. dr. Adas Jakubauskas pabrėžė, kad dar Viduramžiais Vilnius buvo vadinamas Babilonu, kur gyveno įvairių tautybių, įvairių religijų žmonės ir jie sugyveno taikoje.

„Totoriai – viena iš tų senųjų bendruomenių. Mes kitais metais minėsime totorių įsikūrimo Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje 620 metų jubiliejų. Labai šaunu, kad Vilniaus savivaldybė sugalvojo šitą simbolinę akciją. Ši lentelė yra svarbus akcentas. Tai yra pagarba toms bendruomenėms, kurios istoriškai gyvena Vilniuje. Tai ir vokiečiai, žydai, latviai, rusėnai, totoriai, karaimai“, – teigė prof. dr. A. Jakubauskas.

Totorių kultūros centro ansamblis „Ilsu“ („Tėvynė“) padainavo keletą totoriškų dainų (centro ir ansamblio vadovė Almira Parmaksizoglu, ansamblio koncertmeisteris Liutauras Milišauskas).

Renginyje dalyvavo totorių, kitų tautinių bendrijų nariai, valstybinių institucijų, nevyriausybinių organizacijų atstovai, vilniečiai.

Rugsėjo 4 d. Vilniaus Varšuvos ir Rusų gatvėse buvo atidengtos lentelės lenkų ir rusų kalbomis.

Savivaldybė planuoja pagaminti tokias pat lenteles žydų, vokiečių, karaimų kalbomis, kurios bus iškabintos atitinkamose gatvėse.

Kaip minėta, gatvių lentelės kitomis kalbomis pakabintos, pasitinkant Europos kalbų dieną. Ji minima rugsėjo 26 d. Jos metu Europos valstybėse organizuojami įvairūs renginiai, siekiant skatinti kalbų mokymosi įvairovę, ugdyti pagarbą visoms Europos kalboms, regionų ir tautinių mažumų kalboms.

Plačiau skaitykite čia