Vaikų gynimo dieną – raginimas saugoti konstitucinę šeimos sampratą | NLIF

Vaikų gynimo dieną – raginimas saugoti konstitucinę šeimos sampratą

Tarptautinę vaikų gynimo dieną beveik aštuoniasdešimt nevyriausybinių organizacijų ragina Seimo narius nekeisti esamos konstitucinės šeimos sampratos ir kurti realias priemones šeimų ir vaikų apsaugai bei jų palaikymui. Nevyriausybininkai atkreipia dėmesį, kad siūlomos pataisos niekaip realiai negerintų šeimų situacijos Lietuvoje, bet priešingai – siaurintų šeimos apibrėžimą ir keltų grėsmę vaikų, augančių ne santuokoje ir neturinčių abiejų tėvų, teises.

Seimas birželio 2 d. plenarinėje sesijoje ruošiasi laidoti asmenų meile ir tarpusavio supratimu grįstą šeimą – rytoj numatytas Konstitucijos  38 str. papildymo ir pakeitimo įstatymo svarstymas.

Nors dabartinė Konstitucija išskiria santuoką kaip vieną pagrindinių šeimos formų, įvardija, kad šeima yra valstybės ir visuomenės pagrindas, 106-iems Seimo nariams ši apsauga pasirodė nepakankama – pataisomis siūloma apibrėžti santuoką kaip vienintelę galimą šeimos formą Lietuvoje.

Kreipimąsi pasirašiusios organizacijos atkreipia dėmesį, kad priėmus pataisas, visoms kitoms šeimoms, t. y. vieno tėvo šeimoms, šeimoms, nesudariusioms santuokos ir neturinčioms vaikų, seneliams, auginantiems, anūkus, broliams ir seserims, augantiems kartu, ir kt., greičiausiai nebūtų taikoma teisinė apsauga.

Nevyriausybininkai atkreipia dėmesį, kad siūlomos pataisos niekaip negerina šeimų situacijos Lietuvoje, nesuteikia garantijų, papildomo dėmesio, neužtikrina, kad jau esami vaikai turės galimybes eiti į darželį, nesustiprina esamų šeimų. Pataisa kalba apie leidimą būti ir vadinti save šeima, aukščiausiu konstituciniu lygiu išskiriant, kas verti konstitucinės apsaugos.

Kreipimosi autoriai peimena, kad su šeimos teisine apsauga yra susiję daugiau nei 200 teisės aktų, kuriuose greta sutuoktinių kaip šeimos nariai minimi ir kiti santuokos nesudarę asmenys. Visus šiuos aktus reikėtų keisti ir taisyti remiantis nauja konstitucine samprata, jei ji bus pakeista.

76 nevyriausybinės organizacijos ragina Seimo narius užtikrinti valstybės garantuojamą apsaugą ir įgyvendinti valstybės pareigas asmenims, užtikrinant jų galimybes kurti šeimas, suteikiant realią apsaugą nuo smurto artimoje aplinkoje, realų vaiko teisių apsaugos mechanizmą, šeimos santykių dalyvių teises į pilnavertį gyvenimą ir į stabilų teisinį reglamentavimą.

Plačiau skaitykite čia