Nuo naujų metų keičiasi neveiksnumo apibrėžimas ir reglamentavimas | NLIF

Nuo naujų metų keičiasi neveiksnumo apibrėžimas ir reglamentavimas

Jau po mėnesio įsigalios nauja neįgalumo samprata ir nustatymo tvarka. Apie ją naujienų portalui lrytas.lt komentuoja Lietuvos neįgaliųjų forumo prezidentė Dovilė Juodkaitė:

„Iki šiol asmens neveiksnumo supratimas skirstytas į juoda ir balta: asmuo būdavo arba visiškai veiksnus, arba neveiksnus. Žinoma, būdavo nustatomas ir ribotas veiksnumas. Tai reiškia, kad žmogui paliekamos tam tikros teisės, tačiau ribotas veiksnumas taikomas tik asmenims, kenčiantiems nuo priklausomybių“, – aiškina Lietuvos neįgaliųjų forumo prezidentė Dovilė Juodkaitė.

Visiško neveiksnumo atvejais visos asmens teisės būdavo panaikinamos ar atimamos ir jų realizavimas perduodamas globėjui. Žmogus netekdavo galimybės priimti savarankiškus sprendimus visose srityse ir veiklose.

Nuo kitų metų įsigaliojantis įstatymo reglamentavimas numato, kad yra preziumuojama, jog visi turi teisinį veiksnumą, o esant abejonių dėl asmens gebėjimo savarankiškai realizuoti savo veiksnumą, t.y. priimti sprendimus ir realizuoti savo teises, kiekvienu individualiu atveju teismas privalės įvertinti, kokioje srityje asmuo gali būti pripažintas neveiksniu ar ribotai veiksniu.

Plačiau skaitykite čia