„Freedom House“: LGBT bendruomenė Lietuvoje ir toliau diskriminuojama | NLIF

„Freedom House“: LGBT bendruomenė Lietuvoje ir toliau diskriminuojama

2015 m. paskelbtame nevyriausybinės organizacijos „Freedom House“ Laisvo pasaulio ataskaitoje atkreipiamas dėmesys į LGBT* bendruomenės patiriamas problemas šalyje.

Ataskaitoje skelbiama, kad LGBT asmenų problemos išlieka viena kontraversiškiausių Lietuvos visuomenės temų, o LGBT bendruomenė ir toliau diskriminuojama. Šiame kontekste minimos 2014 m. įstatymų leidėjo homofobinės įstatymų projektų iniciatyvos. Parlamentarų Rimanto Dagio ir Petro Gražulio siūlomais įstatymų projektais norėta apibrėžti šeimos sąvoką, kaip vyro ir moters sąjungą su vaikais, taip pat numatyti sankcijas už Konstitucijoje įtvirtintų šeimos pagrindų viešą niekinimą ir nustatyti draudimą įsivaikinti vienalytėms poroms. Atkreiptinas dėmesys, kad pilietinės visuomenės reitinge Lietuvos pozicija išlieka nepakitusi ir vertinama 1,75 balo.

Ataskaitoje užsimenama ir apie Nacionalinės LGBT* teisių organizacijos LGL sukurtą audiovizualinę reklamą „Keisk“, kurią transliuoti Lietuvos televizijos kanalai atsisakė motyvuodami apsauga nuo žalingos informacijos nepilnamečiams. Asociacija LGL dėl diskriminacinio reklamos publikavimo atsisakymo kreipėsi į Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybą, o vėliau ir nacionalinius administracinius teismus. Šiuo metu Europos Komisijoje nagrinėjamas bendras asociacijos LGL ir ILGA-Europa skundas dėl minėto atvejo.

„Freedom House“ pastebėjo ir Lietuvos įstatymų leidybos spragą dėl lyties keitimo operacijos reguliavimo. Primename, kad Civiliniu kodeksu teisė pakeisti lytį numatyta dar 2001 m., tačiau iki šiol stokojama politinės valios priimti atitinkamus nacionalinius teisės aktus, kurie reglamentuotų lyties keitimo tvarką.

Galiausiai, ataskaitoje atkreipiamas dėmesys į dvigubų standartų nevyriausybinių organizacijų veikloje taikymą. Pažymima, kad LGBTI teisių aktyvistai, priešingai nei kitų organizacijų atstovai, patiria papildomų sunkumų ir grėsmių. Be to, visos nevyriausybinės organizacijos susiduria su administraciniais ir finansiniais keblumais.

Plačiau skaitykite čia.